Yenice Lokanta Ev Yemekleri

İsmet Kaptan Mahallesi, Fevzi Paşa Blv No:133, 35240 Konak/İzmir 0(232) 483 8320 2,8

Yenice Lokanta Hakkında


İsmet Usta oğlu Aykut Yenice ile tezgah başında
İşkembenin suyunu nasıl satarsınız?…

Selanik’ten mübadele sonucu önce Bursa’ya, oradan da İzmir’e göç eden Yenice ailesinin babaları Mehmet Yenice 1920 yılında, zamanın ana arteri olan Anafartalar caddesi üzerinde bir lokanta açmış. Adını Yeşilova Lokantası koymuş. 4 oğluyla beraber Rumeli’nde öğrendiği sakatat ve tencere yemeklerini İzmir Halkına sunmaya başlamışlar.

Oğullarından İsmet Yenice 1950 yılında kendisine yine Anafartalar Caddesinde, babasının lokantasına yakın bir yerde bir lokanta açmış. Ancak babasıyla rekabet olmasın diye sadece çorba satmaya başlamış. Dükkanın adını Küçük Yeşilova koymuş. Zamanla lokanta Çorbacı İsmet Usta’nın Yeri adıyla ünlenmiş. İnsanlar kapıda kuyruk olmaya başlamışlar. Hatta geç kalanlar işkembe çorbasının suyuna bile razı olurlarmış. Lokanta küçücükmüş, 14 tabure sığmaktaymış ve ilginç bir özelliği de Atatürk’e suikast düzenleme planının yapıldığı söylenen Küçük Abdulkadir Paşa Oteli’nin altındaymış. Dükkan, 1982’de istimlak edilmiş. Çorbacı İsmet Usta  bir arka sokağa taşınmış. 1993’de İsmet Usta vefat etmiş. 2006 yılında bu dükkan da, Agora’nın Batı Stoa Kapısının üzerinde olduğu anlaşılınca istimlak edilerek yıkılmış. İsmet Bey’in oğlu üçüncü kuşak Aykut Yenice Çankaya’da yeni bir dekor, yeni bir isim ve yeni bir mönü ile yeni bir lokanta açmış. Dedesinden aldığı sulu yemek kültürü ile babasından aldığı çorba kültürünü birleştirerek Yeşilova Lokantası ve Çorbacı İsmet Usta geleneğini sürdürmeye devam ediyor.

İsmet Usta işini o kadar çok severmiş ki ne bir gün tatil yapmış, ne bir gün hastalanmış, ne de bir gün dükkandan ayrılmış. Öldüğü gün bile sayım nedeniyle sokağa çıkma yasağı olduğu için dükkanda değilmiş. Cenazesine katılmak için yüzlerce esnaf dükkanını kapatmış. Eğitime çok önem verirmiş. Çocuklarını okutmuş. Ayrıca dükkana gelen öğrencilerden para almazmış; ”Okuyun, işe başlayın o zaman verirsiniz” dermiş. O öğrenciler şimdilerde dükkana mutlaka uğrayıp İsmet Usta’yı anıyormuş. İsmet Usta yanından geçtiği tüm esnafa tanısın tanımasın hayırlı işler dilermiş. Çok güler yüzlüymüş (resimde de göründüğü gibi). Hatta gelini Gülin Yenice “Babamın çorbası çok lezzetliydi ama suyunu dahi sattıran güler yüzüydü,” diyor.

İsmet Usta’nın oğlu Aykut Yenice, bulaşıkçılıktan başlayarak baba mesleğini öğrenmiş ama bir taraftan da üniversite tahsili yapmış. İTÜ Edebiyat Fakültesi Dil Tarih Coğrafya Bölümü mezunu, ayrıca çok yönlü bir insan. İzmir Lokantacılar Odası Başkanı ve Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı. Aykut Bey’in kızı ailenin dördüncü kuşağı Melis Yenice babasının yoğun faaliyetleri sırasında lokantayı işletiyor. Kendisi İktisat Fakültesi mezunu ve doktorasını yapıyor. Aykut Bey’in  eşi Gülin Hanım da emekli beden eğitimi öğretmeni, kızına ve eşine lokantada yardımcı oluyor. Yani Yenice Lokantası tam bir aile işletmesi. Gülin Hanım kayınpederinin misyonunu çocuklarına aktararak sürdürüyor. Çocuklarına verdiği öğüt: “Size hizmet eden bir kişiye parasını ödeseniz bile teşekkür edin.”

Spesiyalleri “kestirmeli” denen bir tür sos ve ev yapımı kadayıflı muhallebi. Tencere yemekleri dededen, çorba çeşitleri babadan beri meşhur.

En eski personelleri Levent, Ahmet, Mehmet Ustalar; 25 yıldır burada çalışıyorlar. Mekan 24 saat açık.

Burası hayvan dostu bir işletme. Dükkanın önünden geçen aç hayvanları doyurdukları gibi artan yemeklerini de hayvan barınaklarına gönderiyorlar. Bunu organize bir hale getirmeyi planlıyorlar.

Hizmetler


Açık Alan
Alakart Menü
Alkol
Canlı Müzik
Çocuk Menüsü
Dans
Deniz Manzaralı
Diyet Menü
Dj Performans
Engelli Girişi
Fiks Menü
İnternet
Kahvaltı
Maç Yayını
Mama Sandalyesi
Masa Üstü Şarj Sistemi
Nargile
OtoPark
Oyun Alanı
Paket Servisi
Rezervasyon
Sigara İçilebilir Alan
Vale
Yemek Kuponu

Ödeme Tipleri


Nakit
Kredi Kartı
MultiNet
Sodexo

Yenice Lokanta Hakkında Görüşleriniz

Yılmaz
12/09/2019
eski hali ile hiç bir alakası yok. ne lezzet ne de hizmet.
Berna
19/06/2019
lezzetler okey ama çok pahalı bir yer
Fırat
19/06/2019
nerede o eski yenice
elvan
29/01/2019
Anne eli değmiş gibi :)

TÜM YORUMLARI GÖR


Malzemeler


Hamur Tipi


İçecek


FOTOĞRAF YÜKLE


OTELE MESAJ GÖNDER


MEKANA MESAJ GÖNDER


OTELE MESAJ GÖNDER


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


ÜYE OL


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ

GİRİŞ YAP


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ ÜYE OL