Hayalinizdeki Mekanı Açmak İçin Ne Yapmanız Gerekiyor?

Birçok insanın en büyük hayali iyi bir restoran açmak ve bu restoranı şehrin en iyisi yapmak değil mi?  Peki iyi bir restoran sahibi olmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Genelde iyi bir fikirle başlayan bu mekân açma projesi birçok yatırımda hüsrana uğruyor. Mutfakta çok iyi olabilirsiniz ama ya serviste? Ya personel yönetiminde? Ya da doğru tasarımla huzurlu bir ambiyans yaratmakta? Restoran işletmeciliği 360 derece bir bütünlük ister. Öncelikle doğru mutfak konsepti ile doğru lokasyon seçilmiş olmalı. Müşteri kitlenizin doğru tespit edilip onlara özel pazarlama iletişimi yapılmalı ve zihinlerinde bir gidelim algısı yaratılmalı. Sonrası tabii ki mutfak menü kalitesi, fiyat dengesi, iyi personel iyi hizmet, huzurlu bir ambiyans. Bunlar bir araya gelirse pazarlamanın görevi azalıyor çünkü artık sizin için çalışan ciddi bir müşteri kitleniz hizmete başlıyor. Yani; kulaktan kulağa pazarlama…

Sonuca bakacak olursak; ilk önce mekânın menüsü, servis şekli, konumu, müşteri grubunuz ve mekânın dekoru… Bunların hepsinin bir bütün haline gelmesi markanıza olan sadakatin artmasına yardımcı olacaktır.

Mekanınızın Menüsünü Seçin

Bir mekân açacaksanız en önemli unsurlardan birisi menünüzü seçmektir diyebiliriz. Çünkü seçeceğiniz yemekler sevildiği için müşteriler gelmeye devam edeceklerdir. Seçeceğiniz menü alakart mı olacak, yoksa günlük tarzda mı hazırlanacak bunlara karar verdikten sonra istediğiniz yemek gruplarını listeleyerek menünüzün şeklini ayarlamasınız. Menünüzün tasarımı dikkat çekici bir şekilde ayarlayın ve müşterilerinizde talep yaratacak görseller kullanın. Son olarak, fiyatlandırmanızı kârınıza uygun olacak şekilde ayarlayın.

Personel Alımına Dikkat Edin

Doğru personel alımına dikkat etmelisiniz çünkü bir yemeğin lezzeti kadar sunumu ve servisi de önemlidir. Mutfak ve servis kısmında çalışacak personeli iyi seçmeli ve gereken eğitimleri vererek çalışmaya hazırlamalısınız. Şef ve restoran müdürü seçeceğinizde de mutlaka deneyimlerini göz önünde bulundurmalısınız.

Dekorunuzu İyi Seçin

Restoran işinizi nasıl kuracağınız sorusu, restoranınızın nasıl görünmesini istediğiniz ile doğru orantılıdır. Müşteriler yemek kadar dekora da önem verir bunu asla unutmamalısınız bu yüzden de restoranınızın dekorunu konsepte göre belirlemeniz gerekmektedir. Bir hamburgerci açacaksanız daha modern eğlenceli bir konsept düşünebilecekken, restoran açacaksanız bu tasarım biraz daha klasik ama göz alıcı olmalıdır. Yemek türleriniz dekorunuz konusunda çok güzel detaylar verebilir, hoş bir ambiyans her zaman müşterinin hafızasında iyi yere sahip olur.

Konumunuzu İyi Ayarlayın

İyi bir restoran açmak istiyorsanız konum önemli bir faktördür, açacağınız restoranın konseptine göre bir lokasyon seçmelisiniz. Hedef müşterilerin şehrin merkezinde bir yerde bulunuyorsa, bir saat sürüş mesafesinde bir yer seçmek demek başarı şansının düşmesi demektir. Lokasyon ne kadar iyi olursa olsun gereksinimlerinizi kolayca karşılayabileceğiniz bir yerde de olmalıdır, bunu da unutmayın. Lokasyon, yemekten servise kadar restoranın birçok yönünü etkiler, bu yüzden her zaman konum çok dikkatli seçilmeli ve hedef kitleye yakın olunmalıdır.

Sosyal Medya Planlaması

Günümüzde sosyal medya hayatımızın en önemli parçalarından biri haline geldiğine göre açacağınız mekânın reklamını da sosyal medya üzerinden de yapmalısınız. Düzenli olarak mekânın tanıtımını yapacak görseller paylaşmalı ve sunumlarınızı göstermelisiniz. Samimi bir ortam görünümü her zaman sizi ön plana çıkarır. Sosyal medya yönetimi iyi yapılan mekanlarda genellikle müşteri çekimi çok fazla olur.

Yasal Konularda Dikkatli Davranın

Mekân işletmek hakkında bilmediğiniz konularda mutlaka tedbirli davranmalı ve uzman kişilerden destek almalısınız. Vergilendirme, lisanslama gibi konuları bir uzmana danışmalı, restoranda alkol servisi yapılacaksa, alkollü mekân açmak için gereken işlemleri önceden öğrenmelisiniz. Özellikle yemek sektöründe uygulanan yasal zorunlulukları bilmeli, hazırlıklarının bu kurallar çerçevesinde gerçekleşmesini sağlamalısınız.

Mutfak ve Mutfak Malzemeleri

Menü içeriğinizi belirledikten sonra ayarladığınız ekipmanların yerleşimine ve tedariğine dikkat etmelisiniz. Planlar, ekipmanların boyutuna ve mutfak içerisindeki üretim akışına göre hazırlanmalıdır. Mutfak planları dahilinde ele alınması gereken bir diğer husus ise, tüm bu planlamaların mutfak personelinin ve alanın verimliliği ile ilgilidir. Mutfak personelinizin, alanda gerçekleştireceği akışa yönelik planlara ek alternatif planlarda ortaya koymanız, etkili bir işletmede karşılaşacağınız olası sorunların da önüne geçecektir.

 

 

 

 

 


Diğer İMR Akademi Yazıları

Malzemeler


Hamur Tipi


İçecek


FOTOĞRAF YÜKLE


OTELE MESAJ GÖNDER


MEKANA MESAJ GÖNDER


OTELE MESAJ GÖNDER


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


ÜYE OL


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ

GİRİŞ YAP


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ ÜYE OL