X

İzmir'in Öne Çıkan Festivalleri

İzmir Mekan Rehberi

İzmir festivalleri hem stres atmak hem de İzmir İl’ini tanıtması açısından oldukça büyük önem taşımaktadırlar. Düzenlenen bu tür festivallere sadece İzmir halkı değil ülkenin ve dünyanın her köşesinden gelen kişiler katılmaktadır. İzmir’de yapılan birçok festival vardır ama biz bunlardan en önemli ve güzel olanlarını sizlere derledik...

İzmir Mekan Rehberi
Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı İzmir İl’inin en meşhur ve en büyük festivallerinin başında gelen Alaçatı Ot Festivali 2010 yılından bu yana düzenli olarak yapılagelmektedir. Bu festival her yıl nisan ayı içinde yapılmaktadır.  Bu festivalde katılanlara bu yöreye ait ot çeşitleri, yemekler, el işçilik ürünleri ve kültürleri tanıtılmaktadır. Festival her yıl yöreye özgü bir otun adı verilerek başlamaktadır. Alaçatı ot festivali sırasında Alaçatı sokakları adeta bir renk cümbüşüne bürünmektedir. İzmir festivalleri arasında en bilinen ve en güzelidir.

 

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Boyoz Festivali

İzmir Boyoz Festivali’nin kurulduğu yer Kordon boyudur. Her yıl renkli bir şekilde coşkulu olarak kutlanır. Boyoz sadece İzmir İline has bir yiyecek türüdür. izmir gezilecek yerler İzmir Festival İl dışından gelen ziyaretçilere bu yiyecek en güzel şekilde tanıtılmaya çalışılır. Bu festival her yıl mayıs ayında yapılmakta olup 2012 yılından bu yana düzenli olarak düzenlenir.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Tiyatro Festivali

İzmir halkının sanat ve tiyatro alanında ki eksikliğini gideren İzmir Tiyatro Festivali her yıl değişik tarihlerde düzenlenmektedir. Bu tiyatro festivali 2012 yılından bu yana düzenli olarak yapılmaktadır. Tiyatro etkinliği sırasında tanınmış olan tiyatrocular davet edilerek onlara onur ödülleri verilmektedir.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Kitap Okuma Film Festivali

İzmir halkının kitap okuma alışkanlığını arttırmak ve onlara kitap okumanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak açısından önemli bir yere sahip olan İzmir Kitap Okuma Festivali her yıl ekim ayının sonlarında düzenlenmektedir.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Kısa Film Festivali

İzmir Kısa Film Festivali uluslararası düzeyde düzenlenmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok kısa metrajlı filme ev sahipliği yapan festival kültürler arası etkileşimde önemli bir rol oynamaktadır.2000 yılından beri düzenli olarak her yıl kasım ayında düzenlenir. Kısa filmleri İzmir Kültür Sanat Merkezi ile üniversitelerin tiyatro merkezlerinde izleme fırsatınız vardır.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Bira Midye Festivali

Kordon boyunda sergilenen bir diğer festivallere örnek İzmir Bira Midye Festivali verilebilir. Festivale herkes katılabilir. Festival etkinliği genel olarak yaz döneminde ve havanın güzel olduğu bir zamanda yapılmaktadır. Herhangi bir sabit tarihi yoktur. İzmirde Gezilecek Yerler İzmir Festival Genelde bu festivallere facebook etkinlik paylaşımı davetinden çekilmektedir insanlar ve izmirin en geniş kitlenin olduğu festival de diyebiliriz. Son olarakta sadece gençlerin yoğunlukta geldiği bir festivaldir.

İzmir Mekan Rehberi
Uluslararası İzmir Festivali

İzmir Festivalleriarasında en önemli bir yere sahip olan Uluslararası İzmirFestivalihem İzmir’i hem de ülkemizi dünyaya tanıtması açısından önemli bir festivaldir. Festivali izlemek ücretlidir. İzmir’in en meşhur ve önemli mekânlarında gerçekleştirilen festivalde konserler, piyano ve keman solo çalışmalarını izleyebilirsiniz.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Avrupa Caz Festivali

İlk zamanlarda festival Avrupa Caz günleri olarak yapılırken daha sonraları katılımın fazlaca olması üzerine İzmir Avrupa Caz Festivali olarak varlığına devam etme kararı almıştır. Çeşme Gezilecek Yerler İzmir’in en ünlü etkinliklerinden birisi olmuştur. Bu festivale ülkenin ileri gelen caz sanatçıları ve birçok sanatsever katılmaktadır.

İzmir Mekan Rehberi
Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Yurt içinden on binlerce katılımcının girişimiyle düzenlenen Uluslararası İzmir Kukla Günleri geçmiş yüzyıllarda ki kukla sanatının ve araçlarının şimdiki nesle tanıtılmasını sağlamaktadır. Oldukça renkli geçen bir festivaldir.

İzmir Mekan Rehberi
Urla Enginar Festivali

Urla Urla Enginar Festivalisayesinde enginar meyvesinin faydaları ve kullanımı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Festivalin düzenlendiği tarih genellikle nisan ayı sonu ile mayıs ayı başıdır. Festival sırasında enginarların tadılması için tadım stantları kurulmaktadır.

İzmir Mekan Rehberi
İzmir Coffee Festival

İzmir Kahve Festivali'nin ilki 2016 yılında, 80 Marka 18236 ziyaretçi katılımı ile gerçekleştirildi. 2017’de ikincisini gerçekleştirdiğimiz Festivalimizin ‘’ DAHA FAZLA ‘’ mottosu rakamlara da yansıdı.. 110 Marka ve 31.244 ziyaretçi katılımı İle gerçekleştirildi. 2018 yılında 3.kez kahve severlere kapısını açan Festivalimiz 120 Marka ve 38.427 ziyaretçi ile bir kez daha rekor kırdı. Dünya Genelinde yapılan benzer etkinliklerde şehir nüfusu katılımcı oranı hesaplandığında 1. sıraya oturan festivalimiz İZMİR'i gururlandırdı. Festivale gösterilen yoğun ilgiden dolayı, başta sponsorlarımız olmak üzere tüm katılımcılarımıza ve ziyaretçilerimize sonsuz teşekkürler. 

Yorum Yap

(*) Gerekli Alanlar

banner