İzmir Devlet Senfoni-Arkas Trio

09 Haziran 2018 00:00
YER
İzmir Etkinlikleri
TARİH & SAAT
09 Haziran 2018
00:00
TELEFON
0(232) 446 3230
₺ FİYAT

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, 32.Uluslararası İzmir Festivali kapsamında müzikseverlerle buluşuyor.

"2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olan Arkas Trio, ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan ve uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünya çapında tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşmaktadır.

Arkas Trio Türkiye’de İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin gibi önde gelen şehirlerin uluslararası müzik festivallerinde vermiş olduğu konserlerin yanı sıra, kendisine İstanbul Devlet Senfoni, Bilkent Senfoni, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestralarının Beethoven’in Üçlü Konçertosu’nda, Franz Liszt Oda Orkestrası’nın da Martinu’nun Üçlü Konçertosu’nda eşlik ettiği konserler ile büyük yankı uyandırdı.

Yurt dışında ilk kez Berlin Adlon’da sahne alan Arkas Trio, Saarland ve Köln konserlerinde yorumladığı klasik repertuarının yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini repertuarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı kendine misyon edindi.

2014 yılında değerli besteci Kamran İnce tarafından Arkas Trio için özel olarak bestelenen “Fortuna Sepio Nos” adlı eser, çağdaş klasik müzik alanında dikkatleri üzerine topladı. Eserin dünya prömiyeri İstanbul Süreyya Operası’nda gerçekleşti. Kurulduğu yıldan itibaren birçok eserin Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirmesiyle de bilinen Arkas Trio’nun bu performansları arasında, Ankara’da Orkestra Akademik Başkent eşliğinde seslendirdiği Martinu Üçlü Konçerto ve İzmir’de yorumladığı Fazıl Say’ın “Space Jump” adlı triosu yer almaktadır.

Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio üyelerinin, 19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve 2014’te yeniden restore edilmiş olan Santa Maria Kilisesi’nin orgunda ünlü organist Johannes Geffert ile beraber gerçekleştirdikleri performans, Santa Maria Konserleri’nin ilkini oluşturdu. Arkas Trio, Nisan 2016’da ikincisi gerçekleşen organizasyonda Beethoven’in ikili ve üçlü eserleriyle, Mayıs 2017’de gerçekleşen üçüncü katılımında da Mendelssohn ve Brahms’ın eserleriyle sahne aldı.

Tematik konserlerini sosyal sorumluluk misyonu ile birleştiren Arkas Trio, Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın bestecilerin trio eserlerinden oluşan bir repertuarı, kadınların eğitimi ve çalışan kadına destek amacıyla iki yıl arka arkaya hem İzmir’de, hem de İstanbul’da seslendirdi. Bu konserler kapsamında romantik dönemin önde gelen kadın bestecilerinden olan Clara Schumann’ın op. 17 eser numaralı Sol minör Piyanolu Triosu’na ve Mel Bonis’nin eserlerine yer verilmesi, kadın bestecilerin klasik müzik dünyasında önemli bir yeri olduğuna dikkat çekilmesi açısından önemliydi.

Arkas Trio, geliştirdiği repertuvarı ile bir araya geliş amacını hiçbir zaman unutmadan, klasik müziğe olan ilgiyi arttırmaya yönelik çalışmalarına, evrensel düzeyde devam etmektedir"
Yer: Celsus KütüphanesiÜcret: Biletix1. Kategori - 250.00 TL

2. Kategori - 100.00 TL
3. Kategori - 80.00 TL
İndirimli- 40.00 TL                              

PAYLAŞ

Malzemeler


Hamur Tipi


İçecek


FOTOĞRAF YÜKLE


OTELE MESAJ GÖNDER


MEKANA MESAJ GÖNDER


OTELE MESAJ GÖNDER


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


ÜYE OL


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ

GİRİŞ YAP


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ ÜYE OL