Kemeraltı Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şey

İzmir’in kalbi Kemeraltı, güzellikleri ve zengin çeşitliliği ile şehrin göz bebeği…
Peki, her İzmirlinin harika anılarının olduğu bu büyülü mekanın hikayesini ne kadar biliyoruz? İşte muhtemelen bir çok İzmirli’nin dahi bilmediği Kemeraltı hakkında 10 Şey!

1- Yetmiş yılı aşkın süre İzmir’e hizmet etmiş ve efsane Başkan Behçet Uz’un da görev yaptığı belediye binamızın şu an Hisarönü’ndeki konumunda Egemenlik Evi ve Çetin Emeç Sanat Galerisi olarak hizmet verdiği biliyor muydunuz?

2- Günümüzde pek de revaçta olmayan Çakaloğlu Hanı’nın eskiden Mısır’dan gelen tüccarların mallarını sergiledikleri önemli bir ticaret noktası olduğunu biliyor muydunuz?

3- Dünya’nın ilk sesli filmi “The Jazz Singer”’ın İzmir’de ilk kez Kemeraltı’nın sembollerinden Elhamra Sineması’nda gösterildiğini biliyor muydunuz?

4- 18. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen Piyaleoğlu Hanı’nın bir zamanlar Merkez Semt Garajı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

5- Cumhuriyet tarihinin önemli arşiv kayıtlarına ev sahipliği yapan Kemeraltı’ndaki İzmir Milli Kütüphanesi’nin Türkiye’nin en büyük 5. kütüphanesi olduğunu biliyor muydunuz?

6- Kemeraltı’nın ikonik binalarından Şükran Oteli’nin işgal günlerinde İttihatçılar, vatanseverler ve Anadolu’dan gelen asker yakınları için misafirhane olarak kullanıldığını biliyor muydunuz?

7- Kemeraltı’nın uğrak noktalarından Os-Ka Pasajı’nın isminin İzmir’in saygın tüccarlarından Osman Kazmirci’den geldiğini ve bir rivayete göre bu bölgeye Kemeraltı adını da Kazmirci’nin koyduğunu biliyor muydunuz?

8- Yeşildirek Pasajı’nın yerinde eskiden Yeşildirek Hamamı olduğunu, kömürle ısıtılan bu hamamın 1940’lı yıllarda basınç sebebiyle patlayarak kapalı çarşı haline getirildiğini biliyor muydunuz?

9- Cumhuriyet’in ilk fotoğraf dükkanlarından olan Hamza Rüstem Fotoğrafevi’nin 3 kuşaktır Kemeraltı’ndaki aynı dükkanda olduğunu ve çok geniş bir fotoğraf koleksiyonuna sahip olduğunu biliyor muydunuz? Öyle ki fotoğraf koleksiyonlarından oluşturulan özel bir seçki ile Karşıyaka’da Hamza Rüstem Fotoğraf Müzesi adında bir müze dahi oluşturulmuş. 

10- Kemeraltı’ndaki Tarihi Bedesten’in günümüzde Antikacılar Çarşısı olarak kullanıldığını ve her cuma düzenlenen mezatlarda İzmirli antika tutkunlarının bir araya geldiğini biliyor muydunuz?

Mekanlar


Etiketler


İzmir Konak Kemeraltı Saat kulesi İzmir'in kalbi İzmirli olmak İzmirli İzmirliysen buyur Yeşildirek pasajı ve hamamı Çakaloğlu han Piyaleoğlu han Elhamra sineması Milli kütüphane Os-Ka pasajı Hacı Osman Paşa Hanı Şükran oteli Eski belediye binası izmir'd

Malzemeler


Hamur Tipi


İçecek


FOTOĞRAF YÜKLE


OTELE MESAJ GÖNDER


MEKANA MESAJ GÖNDER


OTELE MESAJ GÖNDER


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN


ÜYE OL


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ

GİRİŞ YAP


FACEBOOK İLE GİRİŞ TWITTER İLE GİRİŞ ÜYE OL